Saga har börjat sin utbildning till Pedagoghund!

Nu har Saga börjat sin utbildning till Licencierad pedagoghund! En helt ny utbildning som vänder sig till hundekipage som jobbar i skolan. Kursen är upplagd efter nya läroplanen Lgr11, och har ett mycket gediget innehåll. Man varvar teori och praktik och någon gång i mars nästa år ska Saga var examinerad! ( Namnet PedagogHunden är varumärkesskyddat från 1 maj 2013 av eQuality/…Svenska Terapihundsinstitutet)

Saga jobbar redan lite varje dag på Björkbacken så hon är väl förberedd!

Skärmklipp

2 reaktion på “Saga har börjat sin utbildning till Pedagoghund!

    • Kul att du besöker vår sida! Ikväll ska jag försöka hinna presentera mig på facebookgruppen! Ha en härlig dag!

      Vov vov!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>